piątek, 24 lutego 2012

Fotograficzna przygoda z żaglami

Podobno są trzy najpiękniejsze rzeczy na świecie: kobieta w ekstazie, konie w galopie i okręt pod pełnymi żaglami. Do dwóch pierwszych tematów wciąż jeszcze się przymierzamy. Latem  ubiegłego roku natomiast przeżyliśmy niesamowitą przygodę z żaglami. Podczas odbywających się na jeziorze Necko regat Augustów Cup dzięki uprzejmości organizatorów oraz redaktora miesięcznika "Żagle" Jerzego Klawińskiego mieliśmy możliwość fotografować zmagania żeglarzy będąc w samym centrum wydarzeń. Lawirując pomiędzy pędzącymi jachtami wykorzystaliśmy szansę na niepowtarzalne zdjęcia. Już jednak po kilku pierwszych ujęciach okazało się, że sprawa jest znacznie trudniejsza niż to by się mogło wydawać. 
Zrobienie ostrego ujęcia graniczyło niemal z cudem. Z brzegu tego nie widać, ale te jachty naprawdę pędzą. Łódka na której siedzieliśmy kołysała się na fali, słońce wyglądające co jakiś czas zza chmur dawało trudne światło. W tej sytuacji wręcz nieocenione okazały się wskazówki weterana fotografii żeglarskiej Jerzego Klawińskiego. Okazał się on świetnym towarzyszem. Kilka godzin na wodzie minęło w mgnieniu oka a zdjęcia jakoś tak same zaczęły wychodzić. Za okazaną pomoc i mile spędzony czas serdecznie dziękujemy. Z niecierpliwością czekamy na kolejny Augustów Cup. A cichym marzeniem jest możliwość obejrzenia i sfotografowania parady żaglowców na Zatoce Gdańskiej. więcej zdjęć...
Izabela i Jarosław Wróbel

środa, 22 lutego 2012

Skoda OHV typ 912

Skoda Popular OHV typ 912
Tym razem grzebiąc w naszych rodzinnych szpargałach natrafiliśmy na zdjęcie dumnego kierowcy obok swojego leciwego samochodu. Po przejrzeniu setek zdjęć starych samochodów dostępnych w sieci zidentyfikowaliśmy ten samochód jako Skodę Popular OHV (typ 912). Samochód ten był produkowany w latach 1937 - 1938 i był następcą modelu 420. Wyprodukowano 5510 egzemplarzy. Dzięki widocznej na zdjęciu tablicy rejestracyjnej można w przybliżeniu ustalić czas wykonania zdjęcia na lata 1946 - 1 lipiec 1951, gdyż takie tablice rejestracyjne obowiązywały w Polsce w tych właśnie latach. Samochód był zarejestrowany przed 1 grudnia 1950 r. w województwie Śląsko - Dąbrowskim. Dzięki wyróżnikowi województwa można trochę zawęzić datę rejestracji na raczej bliższą roku 1950. Rejestracje nadaje się z zasady po kolei a wyróżnik woj. Śląsko - Dąbrowskim to 65000-74999. Stan samochodu, daleki od ideału wskazuje, że autko miało już swoje lata. Zdjęcie zatem wykonano przypuszczalnie pomiędzy 1949 a 1950 rokiem a wiek samochodu to przeszło 20 lat. Niczym to nie umniejsza dumie kierowcy.

wtorek, 21 lutego 2012

Premiera jak w Hollywood

Na zdjęciu gwiazdy wieczoru.
 Premiera filmu "A miało być tak pięknie", którego autorami są uczniowie Zespołu Szkół Społecznych STO w Augustowie odbyła się wczoraj w Kinie Iskra. Obraz powstał w ramach zajęć artystycznych, na które uczęszczają wychowankowie placówki. czytaj w Radio 5...
Było jak w Hollywood: gwiazdy, czerwone dywany w korytarzu, profesjonalna konferansjerka, wręczanie nagród, kwiaty, gratulacje, podziękowania, żarty z oscarowej statuetki, przemówienia. Całość uświetniły występy towarzyszące.

galeria...
autor: Izabela Wróbel

poniedziałek, 20 lutego 2012

Ćwierćwfinał Mistrzostw Polski w oku obiektywu.


Od piątku do niedzieli w Augustowie odbyły się Ćwierćfinały Mistrzostw Polski Juniorów w piłce siatkowej. W Augustowie swoje mecze rozegrali: gospodarze UKS Centrum Augustów, SMS Nafta I Piła, TS Volley Rybnik, UKS ,,Trójka'' Międzyrzec Podlaski. Do dalszej rundy awansowali: SMS Nafta I Piła, UKS ,,Trójka'' Międzyrzec Podlaski. Wynik turnieju nie jest niestety satysfakcjonujący dla Augustowskich kibiców. 
 Gospodarze zajęli ostatnie miejsce, ale w żadnym wypadku nie można im zarzucić braku woli walki. Przeciwnicy okazali się po prostu za mocni. Bez względu na wynik turnieju, sport to ciekawy ale zarazem trudny temat zdjęć. Siatkówka to szybka gra, nie ma szans nadążyć za piłką żeby uchwycić ciekawą akrobację przy odbiorze.
 Najłatwiej jest polować na siatce, gdzie zawsze się coś ciekawego dzieje, a to blok, a to atak. W polu trudniej o udane technicznie i zarazem ciekawe ujęcie ale satysfakcja jest znacznie większa. Przy okazji można stworzyć całkiem ciekawą kolekcję siatkarskich akrobacji. więcej zdjęć...