sobota, 10 marca 2012

"dresik" sprzed 100 lat

 I jeszcze jedno stare zdjęcie wyszperane w rodzinnych albumach, szkatułkach, pudełkach i innych pojemnikach służących powszechnie do przechowywania staroci. Zdjęcie przedstawia zapewne modelkę w stroju sportowym z lat 20-tych  XX wieku. Jak widać elegancja i skromność była w tamtych czasach ważniejsza niż wygoda. Zdjęcie wykonał fotograf Atelier Universal z siedzibą w Helsinkach przy ulicy Unionsgaten 28. Studio musiało być popularne, działało co najmniej do 1920 roku z którego pochodzi to zdjęcie. W sieci na stronie europeana think culture można znaleźć galerię zdjęć tego studia sięgającą lat 90 -tych XIX w. Autorem zdjęcia jest Carl Klein.
 Zdjęcie o rozmiarze paczki papierosów zostało wklejone na ozdobną płytkę z twardej tektury, pod zdjęciem piękne pozłacane loga, które do dzisiaj przetrwały w idealnym stanie. Na odwrocie wyraźnym drukiem wykonano piękną winietę. Jest ona kopalnią informacji. Między innymi można z niej wyczytać, że atelier było nagrodzone w Paryżu w 1900 roku a dwa lata później w Helsinkach. Znajduje się tam też naniesiona ołówkiem data 1920 rok. Dorobek Atelier znajduje się w kolekcji Museovirasto na stronie www.nba.fi.


czwartek, 8 marca 2012

8 Marca

Dzień Kobiet Dzień Kobiet niech każdy się dowie, że dzisiaj jest Dzień Kobiet.
 Wszystkim Paniom z okazji ich święta życzę szczęścia, radości i wszystkiego czego potrzeba im do pełni życia. Rozkwitajcie i bądźcie ozdobą zarówno świata i naszych serc.
Panowie nie zapomnijcie o kwiatach dla swoich Pań, dodajcie do tego szczery i ciepły uśmiech. I niech będzie święto.
Kwiaty są kluczem do kobiecych serc.